Den enes død, den andens brød.
Kasper Hjulmand er ny cheftræner for Bayer Leverkusen, efter at han har overtaget tøjlerne fra Erik ten Hag, som noget overraskende blev fyret.
Det skete efter kun to kampe i spidsen for Leverkusen-mandskabet.
Onsdag havde Hjulmand første dag på BayArena, og i den forbindelse valgte danskeren at tage ordet på pressemødet for at tale om netop ten Hag.
- Jeg vil gerne nævne, at jeg har stor respekt for Erik. Han er en god kollega. Jeg har kendt ham i mange år. Jeg har stor respekt for ham som træner og som menneske.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Så jeg vil bare sige til jer og til Erik, at jeg har stor respekt for ham, siger Kasper Hjulmand på onsdagens pressemøde.
Erik ten Hag blev fyret i Bayer Leverkusen, da sportsdirektør Simon Rolfes så flere mangler.

Sure Zorniger og europæiske drømme
Ugens Suppe | Afsnit 2Alexander Zorniger lægger offentligt pres på Troels Bech i jagten på nye spillere. Er det bare klassisk Zorniger - eller er der grund til bekymring i OB?
Læs mere
Bayer Leverkusen
Bundesliga




































