2026-07-23 17:16:47

Hoffenheim sælger Damar til Wolfsburg

22-årige Muhammed Damar forlader Hoffenheim efter tre år i klubben og fortsætter karrieren hos Wolfsburg, hvor han har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2031.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

WOL

0 - 2

LYO

Hoffenheim sender Muhammed Damar videre.

Den 22-årige offensive spiller fortsætter nemlig karrieren i Wolfsburg.

Det skriver Hoffenheim på X.

Klubberne er blevet enige om en transfer, som sender den 22-årige midtbanespiller til den tyske 2. Bundesliga-klub forud for den kommende sæson.

Damar har været på kontrakt i Hoffenheim siden sommeren 2022 efter ankomsten fra Frankfurt.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Hoffenheim sælger Damar til Wolfsburg
Foto: Annegret Hilse/Reuters/Ritzau Scanpix

Den kommende Wolfsburg-spiller har spillet seks landskampe for det tyske U21-landshold og scoret tre mål.

I klubregi er det blevet til 22 kampe for Hoffenheim uden scoringer.

Wolfsburg skriver på klubbens hjemmeside, at Damar har fået en kontrakt, der løber frem til sommeren 2031.

Podcast Cover

Danmark øjner stor Europa-gevinst

Hattrick | Afsnit 174

Superliga-klubberne havde igen en flot uge ude i Europa, hvor der blev hentet vigtige koefficientpoint hjem til Danmark. Kan Danmark tage 12. pladsen, vil det for alvor se godt ud.

Læs mere
-15:25

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

WOL

0 - 2

LYO

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce