2026-03-21 20:48:19

Højlund nevet i brystvorten: Ikke første gang

Rasmus Højlund er ikke imponeret over Yerry Mina, som under fredagens opgør mellem Napoli og Cagliari nev den danske angriber i brystvorten. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 30. runde

FT

CAG

0 - 1

NAP

2'
01
Scott McTominay
Mål

Rasmus Højlund er ikke kendt for at holde sig tilbage i duellerne, hvor han både har for vane at dele ud og tage imod.

Under fredagens opgør mod Cagliari havnede den blonde landsholdsangriber dog i en noget bizar situation. 

I en positionskamp med Yerry Mina blev Højlund således offer for en vaskeægte sherifstjerne, da den colombianske stopper valgte at nive danskeren i brystvorten.

Det fik Napoli-spidsen til at løfte op i sin trøje for at gøre dommeren opmærksom på ugerningen. 

Yerry Mina slap dog uden yderligere tiltale, hvilket CalcioNapoli24 lørdag har adresseret. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Serie A -Højlund nevet i brystvorten: Ikke første gang
Foto: Ciro De Luca/Reuters/Ritzau Scanpix

Under fan-profilens opslag på Instagram har Rasmus Højlund selv givet sin mening til kende om episoden, og han er ikke just imponeret over sin colombianske konkurrent. 

- Manden spiller ikke fodbold. Dommerne fortsætter med at lade det ske. 

- Det er ikke første gang i denne sæson, lyder det således i en kommentar fra Rasmus Højlund. 

Napoli vandt fredagens opgør med 1-0 over Cagliari og indtager nu tredjepladsen i Serie A med seks point op til Inter.

245869
Foto: Instagram
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 30. runde

FT

CAG

0 - 1

NAP

2'
01
Scott McTominay
Mål
Annonce

17 kommentarer

Se kommentarer
Annonce