2026-08-20 18:30:33

Hull-boss: Skal gøre det svært for United

Hull-træneren Sergej Jakirovic forsikrer, at oprykkerne kommer til at kæmpe med næb og kløer i Premier League-premieren mod Manchester United. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 1. runde

lørdag 22. aug

HUL

vs

MUN

Hull vender lørdag tilbage til Premier League efter ni års fravær. 

Oprykkerne tager imod Manchester United hjemme på MKM Stadium, og selv om de røde djævle er klare favoritter, skal gæsterne ikke forvente en nem kamp.

Det understreger Hulls cheftræner Sergej Jakirovic på et pressemøde torsdag ifølge BBC Sport. 

- Vi kommer til at gøre alt, hvad vi kan, for at gøre det svært for Manchester United, men selvfølgelig er de favoritter, siger Jakirovic, der personligt glæder sig til at konkurrere i Englands bedste fodboldrække.

- Jeg kan ikke vente, fordi jeg ønsker også selv at bide skeer med de bedste trænere. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Hull-boss: Skal gøre det svært for United
Foto: Matthew Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

- Vi kommer ofte til at være underdog, men vi er vant til at kæmpe, og vi skal nok få muligheder for at vise os frem på banen. 

Opgøret mellem Hull og United spilles lørdag eftermiddag med kickoff 13.30. 

Podcast Cover

Detaljer om FCK-transfers og stort Stage-bud

Hattrick | Afsnit 2

Vi starter dagens Hattrick med en række detaljer om Asger Sørensen, der er på vej mod FC København, mens Viborg har været i dialog med FCK om Hunor Nemeth. Vi kigger også på Jacob Neestrups store bud på Jens Stage.

Læs mere
-14:54

Premier Man

Gør Premier League endnu sjovere

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 1. runde

lørdag 22. aug

HUL

vs

MUN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce