Hull er tilbage i det fine selskab i England.
Det stod klart, da man slog Middlesbrough i de døende minutter i playoff-finalen, som dermed sikrede klubben oprykning.
Det var altså ikke de direkte oprykningspladser, der sendte Hull op i Premier League, og derfor er der flere tidligere fodboldprofiler, der ikke spår Hull de store chancer for overlevelse.
Ifølge det engelske medie BBC udtalte den tidligere Chelsea-midtbanespiller Joe Cole på podcasten The Dressing Room, at han ville være ‘lamslået, hvis de blev oppe’.
- De er kommet hertil ad bagdøren. De er sneget ind, tilføjer han.
Udtalelserne reagerede Hull-ejer Acun Ilicali på øjeblikkeligt, hvor han kaldte kritikken ‘latterlig’.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Som klub er vi vant til at blive undervurderet, og vi nyder det, og vi nød det endnu mere, da vi rykkede op i sidste sæson.
- Det er skuffende at se min smukke by blive kritiseret af folk, der burde vide bedre, skriver den tyrkiske Hull-ejer på sociale medier ifølge BBC.
The Tigers har rustet godt op forud for den kommende Premier League-sæson. Ifølge Transfermarkt har klubben brugt omkring 660 millioner kroner på nye profiler.
Hull åbner deres Premier League-kampagne, når de lørdag eftermiddag gæster Manchester United på MKM Stadium.

Detaljer om FCK-transfers og stort Stage-bud
Hattrick | Afsnit 2Vi starter dagens Hattrick med en række detaljer om Asger Sørensen, der er på vej mod FC København, mens Viborg har været i dialog med FCK om Hunor Nemeth. Vi kigger også på Jacob Neestrups store bud på Jens Stage.
Læs mere
Gør Premier League endnu sjovere
Har du styr på Premier Leagues stjerner, startopstillinger og overraskelser?
I Premier Manager sammensætter du dit eget managerhold, konkurrerer mod venner og kollegaer – og får noget på spil i hver eneste kamp.
Sæt dit hold i dag og kæmp om håneretten, når spillet starter 21. august 2026.

Hull
Premier League




























