25-årige Marco Ramkilde har ikke slået igennem i AaB, og nu rykker angriberen til Hvidovre.
Superliga-oprykkeren henter Ramkilde på en lejeaftale for den kommende sæson.
- Marco Ramkilde er efter min mening en rigtig spændende angriber, som venter på at få sit gennembrud i 3F Superligaen, og det håber og tror jeg på, at han kan få hos os.
- Vi har haft et øje på ham i AaB, siden han kom hjem til Danmark sidste sommer. Jeg synes, han var spændende, så det var dejligt at det kunne lykkes at få ham til at krydse broen, siger sportschef Peter Lassen.
Artiklen fortsætter efter billedet

I AaB står han noteret for i alt 30 førsteholdskampe og tre scoringer. Kontrakten i det nordjyske gælder til udgangen af 2025.
Hvidovre har tidligere hentet Mads Kaalund fra Silkeborg, Mathias Gehrt i Nykøbing, Nicolai Geertsen fra Helsingør og Jeffrey Adjei-Broni i Lyngby.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AaB
Hvidovre IF
3F Superliga
































