

Der er højintens spænding om oprykning til 3F Superligaen fra den næstbedste række. Mandag kunne Hvidovre spille sig á point med både Lyngby og AC Horsens i ræset om den anden oprykningsplads i NordicBet Ligaen.
Det krævede en sejr hjemme over Nykøbing FC, som kvalificerede sig til oprykningsspillet på yderste mandat og råder over rækkens topscorer Mathias Kristensen.
Netop Kristensen fik Hvidovre holdt fint skakmat i første halvleg, hvor de rødblusede hurtigt greb styringen og også føringen.
Efter ni minutter dumpede bolden hen for fødderne af Daniel Stenderup i feltet, og med et tørt hug udplacerede forsvarsspilleren Morten Bank, som ikke havde chance for at nå ned til afslutningen i NFC-buret.
Hvidovre sad ganske tungt på begivenhederne i første omgang, men de måtte nøjes med små optræk til flere scoringer.
I de sidste minutter af halvlegen viste Mathias Kristensen sig frem på gæsternes første nævneværdige chance. Kristensen fik lov at afslutte tæt under mål, men formåede kun at dirigere bolden i en blød bue over mål.
Pausen udnyttede NFC til at sætte gode gamle Lars Pleidrup på banen, og han skabte ravage i venstresiden i første del af anden halvleg.
Pleidrup kom også til en god afslutning, som Filip Djukic måtte give en retur midt ud i feltet på. Men der kom ikke en ordentlig afslutning på riposten og chancen løb ud i sandet.
Efter en god time fik Emeka Nnamani en friløber for gæsterne i en periode, hvor Hvidovres føring vaklede. Også den tog Djukic sig dog af.
Friløberen fik advarselslamperne til at blinke for Hvidovre, som efterfølgende igen fik bedre greb om begivenhederne. Og med 17 minutter igen lukkede og slukkede oprykningsbejlerne til 2-0.
Efter et boldtab fra NFC kom Frederik Carlsen fri til skud i højresiden af feltet. Han ramte underkanten af overliggeren, men Hvidovre samlede op, og få sekunder senere krøllede Marcus Lindberg 2-0-scoringen i rusen.
Mathias Kristensen fik en god mulighed for reducering med et hovedstød, som Djukic måtte op under overliggeren for at verfe til hjørnespark.
Tættere kom Nykøbing dog ikke på at slette nullet, og Hvidovre ligger sig dermed i slipstrømmen på Lyngby og AC Horsens. De er dog nummer fire på en dårligere målscore end konkurrenterne.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Hvidovre IF
Betinia Liga
Nykøbing FC























