




Alt så ud til at spille for Sønderjyske Fodbold søndag eftermiddag.
De var på vej til at vinde deres fjerde kamp i træk foran mange tilskuere og i høj solskin.
Men 2-0 er den farligste føring, og det udtryk passede i den grad på søndagens kamp, hvor Viborg med en mand i undertal kom tilbage i de sidste 20 minutter og tilkæmpede sig ét point, da kampen endte 2-2.
Selvom Sønderjyske har holdt stand i de tre kampe forinden og vundet, ser Olti Hyseni en tendens i sønderjydernes kampe.
- Jeg er ikke lige ekspert på det punkt, men jeg føler lidt, at det har været en vane i de sidste par kampe, at vi spiller en virkelig god første halvleg, men ender med at spille en mindre god anden halvleg.
- Jeg ved ikke, hvad det kunne være, men det er i hvert fald noget vi skal lave om på i træning og de næste kampe, siger han til Bold og den øvrige presse.
Artiklen fortsætter efter billedet

Olti Hyseni scorede sit første 3F Superliga-mål, da han gjorde det til 2-0 efter 11 minutter.
Men det 17-årige stortalent var ikke frisk til at spille kampen færdig efter nogle travle uger, og det var svært at se sit holde miste føringen fra bænken.
- Det har været lidt hårdt de her uger, hvor vi også har spillet tre kampe på en uge. Det var hårdt i dag (søndag, red.) med varmen og mange løb frem og tilbage.
- Det er svært. Det er jo anderledes, når man er inde på banen og kan gøre noget ved det, end at sidde på bænken og kigge på, hvor svært spillerne har det. Det er ikke meget, man kan gøre end at stå og råbe lidt.
Selvom det føltes som to tabte point, har Sønderjyske stadig haft et rigtig flot nedrykningsspil med 13 hentede point ud af 18 mulige.
De har syv point ned til stregen med fire kampe igen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Sønderjyske
3F Superliga






































