Mens både Norge og Sverige er repræsenteret i den bedste dommer-kategori hos UEFA, har Danmark stadig ingen i elite-kategorien.
Det fremgår af den nye oversigt for den kommende sæson, hvor svenskeren Glenn Nyberg og nordmanden Esben Eskås er de norske repræsentanter på øverste hylde.
Danmark har to repræsentanter i det, der omtales som kategori 1, som er at betragte som de næstbedste på den europæiske scene.
Her befinder Morten Krogh og Jakob Kehlet sig på listen over rækken af dommere til den kommende europæiske sæson.
Topdommerne mødes i dagene 31.august til 2. september i Geneve i Schweiz, hvor deres fysiske tilstand skal kontrolleres.
Artiklen fortsætter efter billedet

Bemærkelsesværdigt ved dommersamlingen i Geneve er, at Omar Abdulkadir Artan også være til stede.
Han er en somalisk dommer, der skabte stor opmærksomhed i sommer, da han blev nægtet indrejse til USA for at dømme ved VM.
I øvrigt var han den første somaliske dommer, der dømte ved Africa Cup of Nations i 2024. Han er kåret som Somalias førende fodbolddommer.

FCK's røverkøb og Brøndbys nye stjerne
Hattrick | Afsnit 176Diant Ramaj er tilbage, mens Thapelo Maseko er et helt nyt ansigt i FC København, og vi runder begge navne. Sydafrikaneren har FCK fået til en god pris.
Læs mere
3F Superliga
























