


- Har du husket dribleskoene?
Det spørgsmål fik Gustav Isaksen af Brian Riemer inden lørdagens landskamp mod Nordirland. Og det må man sige, han havde.
Lazio-profilen med nummer otte på ryggen forførte Parken med den ene lækre aktion efter den anden og udlignede til 1-1 kort før pausen.
Matchvinderen blev dog Christian Eriksen, der scorede til 2-1 efter 67 minutter, og efter opgøret sagde kreatøren, at han var heldig, fordi han i aftenens anledning spillede i Pernille Harders trøje.
Ligesom resten af holdet var Gustav Isaksen også hoppet i kvindelandsholdets tøj som en hyldest, men selvom kantspilleren er kærester med kvindelandsholdets Olivia Holdt, var det ikke ham, der spillede i hendes trøje.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det gjorde hans rigtig gode kammerat Rasmus Nissen Kristensen.
- Jeg sendte et billede til hende af det, grinte Gustav Isaksen og fortsatte:
- Hende og NK er gode venner, så det var sgu lidt en sjov oplevelse. Hvis der er en, der skal spille i hendes trøje, så er det okay, det er ham.
Gustav Isaksen er blevet lidt af en darling under Brian Riemer. Den blonde dansker står nemlig for alt det, landstræneren gerne vil se fra en kantspiller.
- Alle hold har brug for en spiller, der kan gøre det, som han kan. Han er den type spiller, alle skriger på, fordi han kan drible og sparke.
- Nu har vi fået en hos os, som kan gøre begge dele. Han er i forrygende form, og vi må håbe, han bliver ved med at være det, lød det fra Brian Riemer.
Hovedpersonen elsker bare at spille.
- Det var virkelig sjovt, og hvor jeg bare nyder at spille i Parken. Jeg får en masse tillid fra Riemer og fra mine gode holdkammerater. Det er det bedste sted at være, og han er den bedste træner, man kan have. Vi spiller på en måde, som falder lige i min smag.
- Jeg har nogle spillere bag mig, som kan rydde op efter mig, når jeg laver fejl, og det var Pierre og NK i dag. Det giver mig en kæmpe tryghed, og det er en af hovedårsagerne til, at jeg kan spille så frit.
Gustav Isaksen står noteret for ni landskampe. Indtil videre har han bidraget med tre mål.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Venskabskampe
Nordirland
Danmark





































