La Liga -Jakob Friis stopper i Real Betis
2016-05-04 14:00:01
Foto: Getty Images

Jakob Friis stopper i Real Betis

Jakob Friis Hansen er blevet enig med Betis om at ophæve samarbejdet, efter den danske scouts chef, Eduardo Macia, har forladt klubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Betis og sportschef Eduardo Macia blev for nogle uger siden enige om at ophæve samarbejdet, og fredag fulgte danske Jakob Friis samme vej.

Friis, som igennem en årrække har arbejdet tæt sammen med Eduardo Macia i Liverpool, Olympiakos og Fiorentina, forklarer, at det er en udramatisk afsked, at han skal samme vej som sportschefen.

- Vi har arbejdet tæt sammen i otte år, og når min chef stopper, stopper jeg også. Det er lige som med cheftrænere, som tager deres team af assistenter, fysiske trænere og så videre med sig. Sådan er det også med sportschefer og deres scouts, siger Friis til bold.dk.

- For et par uger siden, blev han enig med klubben om at stoppe samarbejdet. Klubben og Macia blev enige om en kompensation, og han forlod den. Men det er ikke bare ham. Det er også mig, vores sekretær og de tre scouts, jeg har under mig. Og vi er et samlet team.

Ny præsident, nye tider

Jakob Friis forklarer, at et præsidentvalg i januar blev afgørende for fremtiden i klubben.

- Den præsident, der var der i sommer, var meget fornuftig. Han hjalp klubben til at rykke op, og vi fik sammensat en god trup med de penge, der var til rådighed. Vi vidste godt på det tidspunkt, at træneren (Pepe Mel, red.) ikke passede til Macias fodboldfilosofi, men han var lige rykket op med klubben, så det var begrænset, hvad vi kunne gøre ved det.

- Vi blev lovet nogle ting og stillet et budget til rådighed – heriblandt også til en ny træner. Så kom der præsidentvalg i januar, hvor præsidenten tabte valget, hvor vi ellers var i gang med at skifte træner. Den nye præsident vil gerne have lov til at bestemme, og selvom han ejer meget lidt af klubben, har han et enormt bagland og derfor meget at sige.

- Så fik vi ikke lov til at skifte træneren, men måtte beholde den andetholdstræner, som har været der siden nytår. Det er som sådan gået okay, for målsætningen var at redde sig, og det har vi klaret.

Jakob Friis efterlader Betis på en 13. plads uden fare for at rykke ned, og dermed levede han og teamet op til de målsætninger, der var sat for dem.

- Vi nåede alt det, vi skulle, men Macia blev lovet noget, han ikke fik lov til. Den nye præsident vil være med til at vælge, hvilke spillere klubben skal hente, også selvom han ikke har forstand på det. Min chef ved godt, hvem der får ansvaret, hvis de spillere, som bliver hentet ind, ikke præsterer. Den ville falde tilbage på ham, og det ville han ikke være med til.

- Macia holdt et par måneder efter præsidentskiftet, hvilket egentlig var længere, end jeg havde troet. Jeg vidste allerede i januar, det snart var slut. Vi var egentlig enige, og det var bare formaliteter, men jeg valgte alligevel at tage til Sevilla i fredag og få lukket den helt. Det var helt udramatisk.

Fed kultur i Betis - men pengene er små

Jakob Friis er vild med Betis som klub, men erkender samtidig, at det er svært udrette de store overraskelser i spansk fodbold, hvor de største klubber er langt foran de øvrige.

- Vi gjorde måske ikke det rigtige, da vi valgte Betis, for det var alt for usikkert, hvad vi kastede os ud i. Men man lærer meget af at være i klubber som denne. Betis er en fed klub med nogle fantastiske fans. Der er ikke noget i klubben, som er rødt. Der er ikke en stikkontakt, ikke en ledning, der er rødt på grund af deres forhold til naboerne fra Sevilla. Der er en fed kultur, som er i klubben og i byen i det hele taget.

- Derfor så vi et potentiale i klubben. Det er den fjerdestørste i Spanien målt på medlemmer og tilhængere. Støtten er enorm, og vi troede på, vi kunne skabe noget stort og få vendt nogle dårlige år. Det gjorde vi i vores tid i Fiorentina, hvor vi med 7. største budget i Serie A skabte tre fjerdepladser.

- Jeg er blevet meget klogere på, hvordan tingene fungerer i Spanien. Man er i et land, hvor man stort set ikke kan vinde noget. Man kan ikke vinde et mesterskab, man kan ikke blive nummer to eller tre, og i øjeblikket kan man heller ikke nå nummer fire eller fem på grund af forskellen i budgetterne.

- De tre store klubber i Spanien kommer man ikke til at kunne konkurrere med i de næste mange år. TV-pengenes fordeling er jo så skæv, så hverken økonomisk eller sporstligt har man muligheden for at komme op på siden af de store.

- Men jeg har lært utroligt meget af denne sæson, som har været vanvittigt spændende. Det er en liga, med et fantastisk højt niveau. Se bare på de europæiske finaler, som kan blive med fire spanske hold. Det er uhyggeligt stærkt.

Friis vil gerne fortsætte med Macia

Jakob Friis er nu gået i tænkeboks om fremtiden og er på ingen måde afvisende for at fortsætte samarbejdet med Eduardo Macia, som han trives i at samarbejde med.

- Macias navn er kæmpe stort i Spanien. Han blev sportsdirektør som 27-årige med Valencia, hvor han arbejdede tæt sammen med Rafael Benitez og kom i Champions League-finalen. De tog sammen til Liverpool, hvor vi også vandt Champions League.

- Vi leder selvfølgelig efter noget nyt. Jeg kan selv gøre, hvad jeg har lyst til lige nu, da jeg ikke er kontraktligt bundet. Men Macia har både været min chef i mange år og er også min ven, så jeg kan sagtens forestille mig, at jeg følger med ham. Vi har et godt samarbejde, hvor vi de seneste fire år har været med til at hente 48 spillere i de klubber, vi har været i.

- Vi har en database sammen og en fælles forståelse, og med den fodbold, han gerne vil spille ved jeg hvilke spillere, han kan bruge.

Friis forklarer, at klubber, der får hentet Macia til, må indordne sig under hans filosofi – en ordning, som i Friis' øjne fungerer bedst.

- Når vi er kommet til klubber, har vi sagt, hvilken spillestil, vi vil have, og så henter vi de spillere og den træner, vi mener, som passer ind. Det er den bedste måde at gøre det på i forhold til altid at lade en træner bestemme det hele omkring spillerindkøb.

- For hvad hvis han henter otte spillere i et vindue, som passer til en træners filosofi, men han så bliver fyret tre måneder senere. Så står man med otte spillere i en klub, hvor de måske ikke passer ind. Derfor bestemmer vi stilen, når vi kommer til en klub.

- Vi bestemmer, hvordan truppen skal se ud, så bestemmer træneren, hvem der skal spille. Og så handler det selvfølgelig også for os om at finde en træner, som passer til vores filosofi, og det håber jeg, at vi skal til igen snart, slutter Friis.

Jakos Friis nåede som aktiv 19 A-landskampe for Danmark.

mikkel@bold.dk

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce