



Aarhus er kendt som Smilets by, men i denne tid må smilene trods alt være bredere, da AGF buldrer frem i Superligaen som aldrig set tidligere.
Aarhus-mandskabet har fået en fantastisk start på sæsonen, hvor Jakob Poulsens tropper nu har vundet de seneste otte kampe. Det er ikke sket før i klubbens historie.
Cheftræneren indrømmer da også efter søndagens sejr over Silkeborg IF, at han nyder at være AGF-cheftræner.
– Det er jo dejligt. Det var det heldigvis også i sidste uge. Men det har det været i en længere periode.
– Så vi nyder det i øjeblikket allesammen i og omkring AGF, da vi præsterer på et rigtig højt niveau og får alle de point, som vi skal have. Så det kører ganske fornuftigt, siger Jakob Poulsen til Bold og den øvrige presse.
Succesen har fået fans og eksperter til at spekulere i, om AGF nu kan gå hele vejen og endelig vinde Superligaen i denne sæson.
Artiklen fortsætter efter billedet

Når det er gået godt i AGF, er klubben tidligere blevet drillet med fortidens guldchancer.
Fodbolddirektør Carsten V. Jensen valgte at sige, at den snak skal stoppe. Men hvad tænker Jakob Poulsen?
– Det er klart, at der er en historik omkring tingene i Aarhus. Men jeg forholder mig til, at jeg ikke har været her i så lang tid. Vi skal koncentrere os om det, som vi gør.
– Alle i og omkring Aarhus skal være sindssygt glade og tilfredse og drømme om det, der kan ske.
– Men for os handler det igen om at kigge på det, som vi leverer. Kigge på hverdagen og på hinanden og sørge for, at vi bliver ved med det. Så kan vi snakke om de andre ting, når vi engang rammer maj måned.

VM Morgenbriefing: Frankrig klar til endnu en semifinale
Hattrick | Afsnit 143Frankrig lod aldrig Marokko tro på revanche og bookede en plads i VM-semifinalen.
Læs mere

AGF
3F Superliga





































