Brøndby IF har torsdag præsenteret delårsrapporten for første halvår af regnskabsåret 2025/26.
Klubben fra Vestegnen har leveret et overskud på 88,8 millioner kroner, og oplyser i samme ombæring, at forventer et årsresultat i spændet 0 til 50 millioner kroner.
Det skyldes, at Brøndby forventer færre transferindtægter i det andet halvår, og at klubben var aktive i januar-vinduet.
Januar-aktiviteten er sket med henblik på at styrke klubbens position og sparke døren ind til Europa, fortæller bestyrelsesformand Jan Bech Andersen.
- Vi har haft et mere end almindeligt aktivt transfervindue her i januar, hvor vi har haft det erklærede mål at styrke holdet og truppen i flere led.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Selvfølgelig med henblik på dette forår, men bestemt også med sigte på en sommer, hvor vi forhåbentlig skal forsøge at sparke døren ind til Europa og til en sæson i Superligaen næste år, hvor der blot er endnu mere at spille om.
- Vi investerer fortsat målrettet i både den sportslige sektor og organisationen, og det er nødvendige investeringer, hvis Brøndby IF skal være både konkurrencedygtig og økonomisk bæredygtig. For det skal vi, slutter Jan Bech Andersen.
Du kan læse mere om regnskabet her.

Danmark får fire hold i Europa
Hattrick | Afsnit 165Callum McCowatt fra Silkeborg IF har vakt opsigt med en voldsom kritik af sin egen klubs ledelse, men direktør Kent Madsen kan ikke genkende udlægningen.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga



































