2023-11-08 23:50:59

Jelert spillede på piller: Det gør lidt mere ondt nu

Elias Jelert fortalte i nedtakten, at han spillede kampen på piller.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 12. runde

FT

MUN

1 - 0

LUT

Marcus Rashford blev sendt tidligt i bad, fordi han kom til at plante sin støvle og knopper med hård kraft på Elias Jelerts ben.

Der skulle godt nok et VAR-tjek til, men da dommeren først fik set situationen fra første halvleg igennem, stod det klart. 

Englænderen fik vist det røde kort. 

Da Elias Jelert stillede op til interview med Viaplay efter opgøret, var foden bundet ind, mens han huskede tilbage på aktionen fra Rashford.

- Jeg kan godt mærke, at den sidder højt, men der bliver ikke dømt frispark til at starte med. 

- Jeg synes ikke, han går efter mig. Han prøver at skærme bolden, og så ender hans fod ret højt. Der kunne jeg godt mærke, at den sad godt. Så ja, det var nok til et rødt kort. 

- Den gør lidt mere ondt nu, hvor den er blevet kold, end når man render rundt med adrenalin og piller derinde, sagde backen til sidst. 

Mere blev der ikke spurgt ind, så indtil videre er det uvist, om Jelert startede kampen på piller, eller om han først tog nogle i pausen efter forseelsen af Rashford.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 12. runde

FT

MUN

1 - 0

LUT

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce