




Jimmy Nielsen havde Michael Byskov og Danni König med fra start, da Oklahoma i nat dansk tid spillede sin første playoff-kamp i USL Pro ude med Rio Grande Valley Toros, der var blevet nummer to i Western Conference mod OKC’s syvendeplads.
Danskerklubben kom bagud efter 35 minutter og så længe ud til at få et kort playoff-eventyr, men efter 73 minutter blev det 1-1, da et Byskov-indlæg endte hos Michael Thomas, der fandt den tidligere AB’er Linus Olsson, som headede balance i regnskabet.
Glæden varede kun et par minutter, inden Rio Grande genoprettede sin føring, og med 2-1 på tavlen ved indgangen til overtiden så det skæbnesvangret ud for Nielsens tropper.
Men den 22-årige indskiftede angriber Colin Bonner vendte med to træffere affæren på hovedet i en vild afslutning. Begge med hovedet - først efter et indkast og siden et hjørnespark.
3-2 sluttede det, og Oklahoma er dermed klar til Western Conferences semifinaler, hvor de næste lørdag møder Vancouver Whitecaps 2.


USL League One
Oklahoma City Energy FC
Rio Grande Valley FC






















