2021-07-16 23:21:00

José Fonte forlænger med de franske mestre

Lille har fredag meddelt, at de har forlænget aftalen med José Fonte, så anføreren bliver hos de franske mestre i den kommende sæson.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Det var en af sidste sæsons helt store overraskelser, da Lille formåede at vælte PSG af tronen i fransk fodbold og vinde mesterskabet.

Her var José Fonte en af de helt store profiler, da han i bagkæden formåede at levere flere flotte præstationer, og det får han også mulighed for i den kommende sæson.

Den 37-årige portugiser har nemlig forlænget sin aftale med Lille, så de to parter har papir på hinanden frem til næste sommer.

Det meddeler Lille på sin hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

Ligue 1 -José Fonte forlænger med de franske mestre
Foto: Benoit Tessier/Reuters/Ritzau Scanpix

José Fonte spillede i den seneste sæson 36 kampe i Ligue 1 for Lille, hvor han blev noteret for tre mål og en enkelt assist.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce