I aften er det juleaften, og mens du drømmer om de bløde pakker, kan du fordrive ventetiden med gratisgaver fra Bold+. Vi udgiver i dag ti artikler, der er blevet udgivet i Bold+ i løbet af 2025.
Kan du lide, hvad du læser, kan du blive abonnent på Bold+ lige her til en intropris på 49 kr. for tre måneder. Glædelig jul!
Denne artikel er fra 4. oktober 2025.
Jacob Ambæk var en smule forsinket.
Træningspassene er godt nok blevet lidt længere under Steve Cooper, men det var nu ikke derfor, han dukkede senere op end planlagt.
- De yngste bærer boldene. Der er ikke så meget at rafle om. Sådan er det bare, sagde han med et smil og slog armene ud til siden.
Den tjans er den 17-årige angriber ikke blevet fritaget fra. Det har en helt speciel præstation i weekenden tilsyneladende ikke ændret på.
I sin startdebut for Brøndby mod Alexander Zornigers OB satte Jacob Ambæk to streger under, hvorfor et hav af fodboldkyndige folk gennem flere år har omtalt stortalentet som noget helt særligt. At Brøndby råder over en stjerne i svøb.
Og cirka to timer før kickoff i søndags tog den nye walisiske chef så sin tro på Ambæk til nye højder og overbragte ham den besked, han har drømt om i lang tid.
- For at være ærlig tror jeg, det var en fordel. Havde jeg fået besked dagen inden, var jeg ikke faldet i søvn om aftenen. Jeg havde nok bare tænkt alle mulige scenarier igennem og klokket rundt i mine tanker.
- Cooper sagde til mig, at jeg skulle gå ind og give den alt, hvad jeg har, nyde det og gribe chancen. Men måske endnu vigtigere havde han meget fokus på, at selv hvis jeg spillede dårligt, ville det ikke ændre hans syn på mig, fordi han er helt klar over, at der er et pres fra omverdenen.
- Og dét budskab gav mig ro og en følelse af frihed på banen. Det er en kamp, jeg kommer til at se tilbage på i mange år, tror jeg.
Artiklen fortsætter efter billedet

I et stort interview med Bold åbner Jacob Ambæk op for den rejse, supertalentet har været på frem til i dag.
Om fravalget af FC København i de helt tidlige teenageår, idoliseringen af Cristiano Ronaldo, et specielt instinkt, hypen, Frederik Birk, Steve Cooper og den ultimative drøm.
Fra fodboldgal knægt til et særligt talent
Jacob Ambæk var knægt, da han startede til fodbold for mange år siden i AB Tårnby. Ikke langt fra det sted, hvor han er vokset op lidt uden for Dragør.
Det var en tid, hvor alt handlede om fodbold, og hvor duften af spas og løjer stadig hang i den luft, de unge gutter tog ind, når de mødte op i klubben.
På drengeværelset hang der plakater af Cristiano Ronaldo.
Helst i en Real Madrid-trøje. For den klub fulgte ligesom med portugiseren dengang. Det var en slags pakkeløsning.
Og denne histories hovedperson er ikke stoppet med idoliseringen af det globale fodboldikon, selvom han siden har fået forbilleder, der er lidt mere nære.
- Jeg havde nogle rigtig gode år i Tårnby, smiler Ambæk.
Det er ret tydeligt, at der dukker gode minder op.
- Det var jo mest bare for hyggens skyld sammen med vennerne. Vi havde en god træner og et rigtig godt hold, hvor mange af spillerne er spredt ud rundt omkring i nogle gode klubber faktisk.
Børnefodbolden i Tårnby udviklede sig i en mere seriøs retning for Jacob Ambæk.
Han rykkede lidt senere - som U13-spiller - til et talentsamarbejde mellem AB Tårnby, Dragør og Kastrup Boldklub, der gik under navnet A27, men det blev ikke til mere end et halvt år i de rammer.
For i løbet af det næste halve år kunne han ikke stoppe med at score. Interessen for ham steg fra kamp til kamp, og Jacob Ambæk var en del af mange samtaler rundt om i fodboldmiljøet på det tidspunkt.
- Det affødte en del opmærksomhed fra forskellige klubber. Jeg havde dog allerede været til et par prøvetræninger her i Brøndby, og jeg kunne ikke helt slippe følelsen af, hvor fedt det var at være herude. Så endte det, som det gjorde.
Bejlerne var mange. Rigtig mange.
Men på sin 15-års fødselsdag skrev Ambæk under på en treårig kontrakt, og det var med den klub, der har fyldt meget i hjemmet gennem opvæksten.
- Det hjalp mig en del, at min far er kæmpe Brøndby-fan, så der var aldrig nogen tvivl om, at det var Brøndby, jeg ville til.
- Prøvetræningerne var gode, og jeg havde allerede stablet relationer på benene med nogle af de andre.
Hvordan var det at være dig lige der, hvor du skulle foreholde dig til flere tilbud?
- Min familie og jeg havde virkelig mange samtaler om, hvad det rigtige var.
- Vi havde næsten samtlige klubber herhjemme oppe at vende. Vi talte om fordele og ulemper ved de forskellige, og jeg synes, vi var grundige.
FC København var også på banen dengang?
- Ja, det var de. Men jeg var aldrig i tvivl. Brøndby var mere specielt. Det betød mere. Fællesskab er et ord, man støder på i klubben ofte. Det mærker man virkelig, når man kommer herud, og alle taler med hinanden på tværs af årgangene, siger Jacob Ambæk.
Gratis mål og instinkt
Den nye Brøndby-spiller brugte ikke lang tid på at etablere sig i Masterclass, og han var for god til at spille på sin egen årgang, så han begyndte hurtigt at spille en eller faktisk to årgange op. Også selvom det ikke var noget, han krævede.
Allerede som 15-årig rykkede han op på U17, hvor han i 2023/2024-sæsonen bragede 31 mål ind i U17 Ligaen, inden han rykkede fast op på U19 og fortsatte målformen.
- Jeg tror, jeg havde et andet overskud, svarer Ambæk, da han bliver spurgt til, hvorfor målene væltede ind i den periode.
- Jeg har altid været vant til at spille med nogle, der er et år eller to år ældre end mig, og så kom jeg op imod nogle, der kun var én årgang foran mig, og flere var på min egen alder. På det tidspunkt kunne jeg mærke, at det var en fordel, at jeg havde spillet med nogle, der var ældre end mig selv gennem længere tid.
Imens så han op til flere af talenterne på Brøndbys førstehold, han inden længe selv ville blive en del af.
- Af forbilleder her i Brøndby kan jeg pege på alle dem, der har taget skridtet fra Masterclass til førsteholdet og skridtet videre herfra.
- Det er jo det, jeg selv drømmer om at gøre.
Og det der med at blive testet af på forskellige positioner, var der ikke noget af. Ambæk har altid spillet nier.
- Det startede jo nok, da jeg var lille. Alle ville spille angriber og score mål, hvis man fik lov til at vælge. Men på den seriøse side ligger positionen nok bare naturligt til mig. Alle de instinkter, jeg får, når jeg spiller, er som angriber.
- Min største styrke er min afslutningsevne, vil jeg sige. Om det er med foden eller hovedet. Jeg elsker at finde det sted i feltet, hvor man kan lave et gratis mål.
Hype og mange holdninger
Den unge angriber debuterede på Brøndbys førstehold i foråret mod Randers under den tidligere cheftræner Frederik Birk.
Han havde gennem længere tid trænet med seniortruppen og snuset til Superligaen, og i juli blev han officielt rykket op i en alder af 17 år sammen med midtbanespiller Mathias Jensen.
Siden Steve Coopers indtog på Vestegnen har det taget endnu mere fart. Jacob Ambæk har været blandt waliserens første indskiftninger i samtlige fire kampe.
- Han har vist mig tillid. Han har givet mig nogle gode chancer, og jeg føler, jeg har bidraget fint, så det har været godt.
Mod B.93 i pokalturneringen scorede han sit første seniormål, inden han startdebuterede mod OB og brændte banen af.
Frederik Birk sagde i sommer, at det var hans største pligt ikke at lægge yderligere pres på dig, men mod OB virkede du ikke tynget af pres. Havde han ret, da han sagde det?
- Ja, og det føler jeg egentlig også var okay. For der er meget pres på i Superligaen. Det vil der være for alle spillere. Uanset om de er unge eller rutinerede.
- Så jeg kan godt forstå ham, at hvis jeg kom ind som ung spiller og gjorde det dårligt, ville mange mene, at man ikke er god nok.
’Der kommer en dårlig periode’
Hvordan tackler du den hype, der er lige nu, og som i virkeligheden har været der længe?
- Jeg synes, man skal prøve at se så meget bort fra alt det, der er derude så meget som muligt og i stedet lægge energien i at arbejde hårdt og udvikle sig.´
- Men der er meget opmærksomhed på en. Især efter den her OB-kamp. Der tikker mange beskeder ind, der er rigtig mange artikler, der er mange, der har en holdning til mig lige pludselig, så jeg prøver egentlig at holde mig fra det.
- Men det kan også være svært. Når det hele er så nyt. Jeg har stadig meget at lære, og jeg er stadig ung.
Og dét budskab fylder meget for Ambæk, der gør meget for at holde sine ben på jorden. Han er ung, men han kender godt til mekanismerne i fodbold.
- Det er vigtigt for mig at sige, at der 100 procent kommer en dårlig periode. Det kommer på et tidspunkt, og det er nok mest der, man virkelig skal holde sig på afstand.
- For pludselig har en sagt det ene, og så spiller man dårligt, og så har alle pludselig en anden holdning.
Men Jacob Ambæk tager egentlig det hele ganske roligt og forsøger bare at være, som han gerne vil være foran kassen i kamp eller til træning.
Afklaret.
Det fortæller han på vej ned i styrkelokalet, hvor de andre gutter befinder sig.
For selvom han bar boldene efter træning den onsdag, slipper han heller ikke for en omgang med håndvægtene.
- Jeg drømmer 100 procent om at blive fast angriber i Brøndby og give så meget tilbage til fansene, som jeg overhovedet kan. Jeg vil gerne ende i udlandet i en topklub på sigt og komme på A-landsholdet, slutter angriberen.
Jacob Ambæk står noteret for ni førsteholdskampe for Brøndby. Han forlængede sin kontrakt sidste sommer frem til 2027.

Barcelona henter Premier League-stjerne
Hattrick | Afsnit 90Sommers første transferbombe er under opsejling, hvor Barcelona sender over 600 millioner afsted efter ENDNU en kantspiller.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga






























