3F Superliga -Karantænefri Whalley er tilbage for AGF
2018-12-02 20:45:02
Foto: Getty Images

Karantænefri Whalley er tilbage for AGF

Den spanske keeper Oscar Whalley er formentlig tilbage i AGF-buret mod Vejle Boldklub mandag efter at have udstået sin karantæne.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AGF var i den seneste Superliga-kamp nødsaget til at bruge purunge Kasper T. Kristensen i buret, fordi Oscar Whalley havde tilraget sig en karantæne-dag, men nu er den spanske keeper tilbage.

Han har således udstået sin karantæne og er tilbage i truppen til mandagens opgør mod Vejle Boldklub.

Desuden har også unge Sebastian Hausner fået plads i AGF-truppen, og det betyder, at Daniel Thøgersen og Daniel Gadegaard glider ud i forhold til opgøret mod AC Horsens i sidste uge.

AGF tager imod Vejle Boldklub på Ceres Park mandag aften klokken 19.00.

AGF-truppen ser således ud:
Oscar Whalley 
Dino Mikanovic 
Jakob Ankersen 
Mustafa Amini 
Ryan Mmaee 
Martin Spelmann 
Tobias Sana 
Jens Stage 
Casper Højer Nielsen 
Adama Guira 
Jesper Juelsgård 
Mustapha Bundu 
Pierre Kanstrup 
Youssef Toutouh 
Bror Blume 
Kasper T. Kristensen 
Sebastian Hausner 
Magnus Kaastrup 

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce