



17-årige Lennart Karl fortsætter med at imponere.
I tirsdagens Champions League-kamp mod Sporting scorede han igen og blev dermed den yngste i historien til at score tre kampe i træk i den fineste turnering.
To gange i første halvleg var Karl nærgående, og den ene gang lykkedes det at finde netmaskerne, men målet blev annulleret for offside.
Harry Kane ramte også stolpen i første halvleg, men det var Sporting, som kunne juble først, for kort inde i anden halvleg scorede Joshua Kimmich selvmål.
Bayern skulle dog ikke engang bruge ti minutter på at svare tilbage, da Serge Gnabry stod fri og udlignede ved bagstolpen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Efter Karls 2-1-mål lukkede og slukkede Jonathan Tah til 3-1 med et lille kvarter igen.
Bayern München er nu på 15 point efter seks runder i Champions League og ligger før de resterende kampe i runden på andenpladsen.
17-year-old Lennart Karl becomes the youngest player in Champions League history to score in three consecutive games ✨ pic.twitter.com/mMuxuu8kIg
— B/R Football (@brfootball) December 9, 2025

Hård uge for Superligaen i Europa
Hattrick | Afsnit 159Det blev til en enkelt uafgjort og tre nederlag, da FC København, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og AGF var i aktion i de europæiske kvalifikationer i midtugen. Vi kigger på den dårlige danske uge.
Læs mere
Bayern München
Sporting CP
Champions League



































