
I 33. minut var der en kontroversiel kendelse, der gik imod Silkeborg i kampen mod OB.
For her fik Kent Nielsens mandskab sendt bolden i nettet og udlignede opgøret, men det blev efterfølgende annulleret efter et VAR-tjek grundet et frispark mod Martin Hansen i OB-buret.
I selve situationen var måske også svært at se, hvor frisparken reelt blev begået. Samme følelse havde Silkeborgs cheftræner efter kampen.
- Umiddelbart så vil jeg bare sige, at jeg tror, man kan dømme meget, hvis det her var standarden.
- Vi ved godt, at vi ikke kan diskutere det her. Det er et vilkår, men jeg er overbevist om, at hvis det her er niveauet, så kan vi dømme mange straffespark eller lave mange annulleringer på standardsituationer, siger cheftræneren til Viaplay.
Artiklen fortsætter efter billedet

Nu er sæsonen nede på marginalerne, hvor hvert eneste point tæller, og det gælder også for Silkeborg. Derfor er det ekstra surt for mandskabet at få frataget scoringen.
- Ja, det er jo det (at hvert point tæller, red.). Det er også derfor, man kan mærke en vis frustration og irritation, men det er i modvind, man bliver stærk, og der er meget modvind mod os i øjeblikket.
- Det vigtigste for os er ikke at føle os for gode eller føle os uheldige, siger Kent Nielsen.
Silkeborg er med nederlaget blot fem point fra nedrykningsstegen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
OB
Silkeborg IF
3F Superliga


























