2025-12-10 22:40:00

Kimmich taler for Karls landsholdsdebut

Joshua Kimmich mener, at spillere, der er fast inventar for Bayern München, også hører til på det tyske landshold. Og det gør 17-årige Lennart Karl.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 14. runde

FT

BMU

2 - 2

MAI

Lennart Karl har taget Bayern München med storm.

Offensivspilleren er blot 17 år gammel, men han har alligevel allerede bidt sig fast på det tyske storhold.

Karl står noteret for fem sæsonscoringer, og de gode præstationer har fået de tyske medier til at spekulere på landsholdet.

Karl har endnu ikke fået sin debut, men det kunne meget vel snart ske. Det mener holdkammeraten Joshua Kimmich.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Kimmich taler for Karls landsholdsdebut
Foto: Alexandra Beier/AFP/Ritzau Scanpix

- Jeg går ud fra, at han bliver ved med at spille for os.

- Lige nu har han bidt sig fast i startelleveren, og enhver, der spiller fast for Bayern München, som vi spiller nu, hører også til på landsholdet, siger han ifølge Sky Sports i Tyskland. .

Tyskland har kvalificeret sig til VM til sommer, hvor de møder Ecuador, Elfenbenskysten og Curaçao.

Podcast Cover

Er FCK utroværdige?

Hattrick | Afsnit 160

FC København ligner ikke et hold i balance, og det er heller ingen hemmelighed, at fansene og Bo Svensson efterspørger nye spillere. Spørgsmålet er, om de er utroværdige? Vi kommer også med en opdatering på Jacob Bruun Larsen.

Læs mere
-22:28

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 14. runde

FT

BMU

2 - 2

MAI

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce