


Vanløse snuppede en plads i top seks af 2. divisions gruppe 2 på sidste spillerunde, og derfor var det i oprykningsspillet, de skulle i kamp mandag eftermiddag.
Her ventede en svær opgave på udebane mod Kolding, som før opgøret lå nummre to og skulle forsøge at holde fast i Skive i toppen af puljen.
Syv point var Kolding efter Skive, og holdet skulle derfor gerne bruge en sejr på at hale ind på dem og holde forfølgerne bag sig.
Efter en målløs første halvleg satte værterne Kristian Kirkegaard på banen fra anden halvlegs start, og han skulle ikke bruge lang tid på at gøre en forskel.
Fire minutter efter pausen tog han en flot solotur og endte i gæsternes felt, hvor han gjorde det til 1-0 for Kolding.
20 minutter senere blev den føring fordoblet ved Sebastian Sommer. Efter et flot spillet kontraangreb blev gæsternes defensiv udspillet, og så kunne han let sende bolden i tomt mål.
Ti minutter før tid blev det også 3-0. Denis Fazlagic kom alene igennem, og her svigtede han ikke.
3-0 blev slutresultatet, og Kolding er dermed fire point efter Skive i toppen af oprykningsspillet, mens der er fire point ned til forfølgerne fra Brabrand.


Vanløse
Kolding IF
CampoBet 2. division

























