Næstved missede den camerounske angriber Antole Abang i januar, men fandt efter transfervinduet lukkede i stedet den 26-årige engelske angriber Hakeem Araba, der tidligere har gjort sig i de lavere engelske rækker samt cypriotisk, græsk og svensk fodbold.
Araba er en speciel type, erkender cheftræner Mogens Krogh.
- Hakeem er en ordentlig bandit. Han er fysik ekstrem stærk, men han er også en dygtig afslutter, og han er stærk i luften. Han er ingen arbejdshest ligesom Stefan Nygaard, men han supplerer de andre angribere meget godt, synes jeg, siger Krogh til bold.dk og fortsætter:
- Han kom ind forholdsvis sent i vores opstart, og han har ikke spillet kompetetiv fodbold i et stykke tid, så han mangler noget fodboldfysik, inden han er helt oppe at ringe, men vi arbejder på, at det kommer.
- Som type kan man godt sammenligne ham lidt med Dominic (Vinicius, red) fra Vejle. Han har noget, vi måske har manglet lidt, og jeg tror, han kommer til at lave mange mål på sin fysik alene.
Også rutinerede Andreas Moos og den unge stopper Hasan Kurucay er kommet til Næstved.
- Hasan er én af fire deciderede stoppere til vores 3-5-2-system, og han er en meget spændende spiller med en ekstrem stor selvtillid, som forhåbentligt kan levere på et højt niveau for os. Det tror vi på, siger Krogh.
Næstved-træner glæder sig desuden over lejeaftalen med den 18-årige Brøndby-keeper Jacob Pryts.
- Jacob er en fyldgyldig konkurrent til Seb (Sebastian Olsen, red). Han har vist sine kvaliteter til både træning og i testkampene. Seb har uden tvivl mere rutine og større relationer til de andre, men der er konkurrence om pladsen, og den bedste mand står, siger den tidligere topkeeper.
Næstved åbner søndag sit forår med et besøg hos Fredericia.
mikael@bold.dk


Næstved Boldklub
Betinia Liga





























