2025-12-09 16:00:40

Lang kontrakt til Flø: Føler mig værdsat

Nicolai Flø har forlænget sin kontrakt med Sønderjyske. Målmanden føler sig værdsat i klubben, siger han.  

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Sønderjyske har tirsdag offentliggjort en kontraktforlængelse med Nicolai Flø. 

Den 30-årige målmand har underskrevet en aftale til sommeren 2030. 

På klubbens hjemmeside sætter Flø ord på nyheden: 

- Det føles godt, og det er rart, at vi har det på plads så tidligt. Jeg er et sted, hvor jeg føler mig værdsat, og hvor jeg elsker at møde ind hver eneste dag, og summen af det hele er, at vi har fundet en god og lang løsning.

- Det er faktisk den længste kontrakt, jeg har lavet i min karriere, og det siger nok også noget om de følelser, jeg har fået for klubben. Det er den klub, hvor jeg har været i længst tid som seniorspiller, og jeg har fået et specielt forhold til klubben.

- Jeg glæder mig over, at fremtiden er på plads helt frem til sommeren 2029, og jeg ser frem til forhåbentligt mange gode oplevelser med Sønderjyske Fodbold fremover, udtaler Flø på klubbens hjemmeside. 

Nicolai Flø er noteret for 102 førsteholdskampe for Sønderjyske. Målmanden har i denne sæson fået seks kampe. 

Podcast Cover

Neestrup forhandler med græsk storklub

Hattrick | Afsnit 86

Jacob Neestrup kan snart have styr på sin fremtid. Den tidligere FCK-træner er i forhandlinger med den græske storklub Panathinaikos. 

Læs mere
-15:21

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce