2021-06-20 23:51:01

Laporta: Super League-projektet passer Barca

Joan Laporta holder stadig fast i ideen om at skabe en Super League, og han opfordrer Barcelonas medlemmer til ikke at udelukke tanken, fordi den er i klubbens interesse.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Barcelonas ledelse er fortsat positive omkring at starte en Super League på et tidspunktet, selvom klubben kun er sammen med Real Madrid og Juventus om bakke op om projektet, som har mødt stor kritik fra hele fodboldverdenen.

Den catalanske klubs opbakning til projektet kommer dog ikke til at afhænge af stemmer fra klubbens medlemmer indtil videre, forklarer Joan Laporta.

- Der kommer ikke til at være en afstemning, for der er ikke et format, men jeg beder jeg om at forstå, at jeg prøver at forsvare Barcelonas interesser.

Artiklen fortsætter efter billedet

Barcelona -Laporta: Super League-projektet passer Barca
Foto: Albert Gea/Reuters/Ritzau Scanpix

- Projektet passer os, og jeg er sikker på, at når det falder på plads, så skal vi være en del af formatet, fordi det er vi vores ret til at være, forklarer Laporta til klubbens hjemmeside.

UEFA har tidligere truet Barca, Juventus og Real Madrid med at smide dem ud af Champions League, hvis de fortsatte projektet, men i sidste uge droppede forbundet truslerne.

Annonce

21 kommentarer

Se kommentarer
Annonce