2025-09-04 18:22:59

Lindstrøm nærmer sig: Jeg er bedre end i Frankfurt-tiden

Jesper Lindstrøm er ved at vær sin skade kvit og håber på, at han kan få sin officielle Wolfsburg-debut efter landsholdspausen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 3. runde

FT

WOL

3 - 3

FCK

Jesper Lindstrøm har ikke spillet en gældende kamp siden den 15. marts. 

Det er den tidligere Brøndby-profil dog klar til at lave om på. 

Lindstrøm har længe døjet med en lyskeskade, som han nu er ved at være kvit. Onsdag fik han 30 minutters spilletid, da Wolfsburg spillede en træningskamp mod Paderborn, og danskeren er klar til at få sin officielle debut for folkevogns-klubben efter landsholdspausen.

Det fortæller han i et interview med Kicker. 

- Jeg var glad for endelig at kunne spille lidt minutter i træningskampen. Nu har jeg endnu en uge til at komme mig efter denne venskabskamp og forberede mig. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Lindstrøm nærmer sig: Jeg er bedre end i Frankfurt-tiden
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- Træningskampen var en test i, om jeg kunne spille. Det gik godt. Jeg er klar og håber, jeg kan spille et par minutter, når vi møder Köln efter landsholdspausen, siger danskeren. 

Jesper Lindstrøm var en stor profil, da han senest spillede i Bundesligaen, men offensivspilleren mener faktisk, at han er bedre nu, end det var tilfældet i Frankfurt: 

- Jeg føler, at jeg er en bedre spiller nu end før, for selvom jeg spillede på et godt niveau i Frankfurt, var jeg kun 21 eller 22 dengang, og nu er jeg 25 år, siger Jesper Lindstrøm. 

Jesper Lindstrøm spiller sæsonen ud i Wolfsburg på en lejeaftale fra Napoli, hvor han aldrig slog igennem.

Wolfsburg betaler 1 mio. euro for at leje den danske offensivspiller, mens der ifølge Bolds oplysninger inkluderet en købsoption på 14 mio. euro, svarende til cirka 104,5 mio. kroner.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 3. runde

FT

WOL

3 - 3

FCK

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce