2024-11-01 14:59:00

Lössl afviser vild Steinlein-klausul

Jonas Lössl afviser, at Claus Steinlein udelukkende bestemmer, hvornår målmanden ikke længere er god nok til førsteholdet i FC Midtjylland.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Brøndby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 14. runde

FT

FCM

1 - 5

BIF

- Det er Claus Steinlein, og kun Claus Steinlein, som afgør, hvornår Jonas Lössl ikke længere er god nok til førsteholdet i FC Midtjylland.

Sådan står der i bogen Ulvetider, der er skrevet af Hans Krabbe og Dan H. Sørensen.

Bogen er skrevet i forbindelse med FC Midtjyllands 25 års jubilæum, og i en passage bliver det beskrevet, at Claus Steinlein fik lavet et tillæg til Jonas Lössls aftale, da målmanden i vinteren 2021 vendte hjem til klubben, efter at han havde været i Everton.

Steinlein fik inspiration til tillægget af den tidligere AaB-boss Lynge Jakobsen, efter at klubben havde haft et uskønt forløb med Jakob Poulsen, da den tidligere stjerne ikke længere blev fundet god nok til førsteholdet i FCM, står der i bogen.

I sommer blev Lössl degraderet til at være andenkeeper i FCM, og spørgsmålet er derfor, om Steinlein havde en finger med i spillet, da det valg blev taget.

Det blev Lössl torsdag spurgt om efter pokalnederlaget mod Brøndby, hvorefter målmanden afviste, at der skulle være en Steinlein-klausul i aftalen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Oddset Pokalen -Lössl afviser vild Steinlein-klausul
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Den klausul har jeg sgu ikke set. Den har jeg aldrig hørt noget om.

Der står ellers, at det blev skrevet ind som tillæg, da du skiftede fra Everton?

- Jeg har ikke nogen klausul, og det har jeg aldrig haft. Det ved jeg ikke noget om, siger Jonas Lössl.

Bold har rakt ud til Hans Krabbe og Dan H. Sørensen, der ikke ønsker at sætte ord på Lössls udtalelse.

- Vi henholder os til det, der står i bogen og har ikke yderligere kommentarer, lyder det i et skriftligt svar fra Dan H. Sørensen.

Vil vinde The Double
I sommer forlængede Jonas Lössl sin aftale frem til 2029, og i den forbindelse blev målmanden udnævnt til Club Captain, mens det også kom frem, at Elias Olafsson ville blive ny førstekeeper.

Derfor fik Lössl sin blot tredje kamp i sæsonen torsdag aften, og selv om målmanden var glad for at være tilbage i buret, var det ikke det, der fyldte efter kampen. 

- Jeg havde glædet mig rigtig meget til at spille, og jeg havde glædet mig rigtig meget til at spille herovre. Det er et fedt sted at spille.

- Jeg kan ikke stå her på bagkant og sige, at det var dejligt at stå i mål, fordi vi skulle have vundet. Det fylder allermest lige nu, men det var rart at være inde at spille igen, lyder det fra Lössl.

Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Nederlaget gjorde ekstra ondt, da målmanden har en stor drøm.

- Jeg ville virkelig, virkelig gerne være med et Midtjylland-hold til at være de første til at vinde The Double, så jeg tog herover for at smide alt ind.

- Det var også det, vi gjorde, og vi ville rigtig gerne være med her. Så det er virkelig frustrerende at være ude nu allerede.

- Kæft, hvor kunne det være fedt at løfte to trofæer på en sæson. Nu er der to turneringer tilbage, og I kender vores målsætninger, lyder det fra målmanden.

På søndag venter der endnu en kamp mod Brøndby for FCM. Denne gang skal midtjyderne spille på hjemmebane.

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 14. runde

FT

FCM

1 - 5

BIF

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce