Lucas Andersen og Willem II spillede fredag aften det første af to semifinaleopgør mod Almere City om en plads i Æresdivisionen i den kommende sæson.
Danskeren startede på banen og spillede hele kampen, som Willem II endte med at vinde 1-0.
Matchvindermålet blev sat ind af Erik Falkenburg efter et kvarters spil. En Willem II-spiller trykkede af fra kanten af feltet, men måtte se sit forsøg blive blokeret af medspilleren Bruno Andrade. Til gæsternes held landede den dog lige for fødderne af Erik Falkenburg, som på fornem vis sendte bolden helt op i det ene målhjørne.
Willem II’s Dires Wuytens blev vist ud i overtiden for sit andet gule kort, men det var så sent, at det ikke fik nogen indflydelse på opgøret, som Lucas Andersen og holdkammeraterne endte med at vinde 1-0.
Willem II sikrede sig dermed første stik og et godt udgangspunkt for returkampen, som spilles på mandag den 16. maj.



Almere City FC
Willem II





























