


I sommer valgte Luis Diaz at forlade Liverpool og tog i stedet turen til Tyskland for at skrive under på en kontrakt med Bayern München.
Og det har den colombianske stjerne på ingen måde fortrudt.
Siden er det blevet til 23 mål og 18 assists i 40 kampe for Bayern München, hvor han især i Bundesligaen har vist sig at være brandvarm for de tyske mestre.
I Champions League leverer han også varen, og det var han med til tirsdag aften i Bayerns 2-1-sejr over Real Madrid, hvor han scorede et mål for tyskerne.
Efterfølgende satte Diaz ord på sit skifte og tilværelsen i Bayern.
Artiklen fortsætter efter billedet

- At vælge Bayern var det rigtige valg. Jeg er virkelig glad, og jeg nyder hver eneste kamp. Jeg har det fantastisk, jeg er i god form, og det betyder, at jeg er klar til at hjælpe holdet.
- Vi har en klar plan, vi er en meget sammentømret gruppe, og det kan man se på banen, udtaler Luis Diaz ifølge efter sejren over Real Madrid på Bernabeu.
Intet er dog afgjort endnu.
I næste uge skal Luis Diaz og co. forsøge at gøre arbejdet færdigt, når Real Madrid gæster Allianz Arena til returopgøret i Champions Leagues kvartfinale.

VM Morgenbriefing: Ronaldos sidste VM - Belgien knuser USA
Hattrick | Afsnit 138Cristiano Ronaldos VM-karriere er slut. Spanien slog Portugal 1-0 på en sen scoring og bookede billetten til kvartfinalen, mens Roberto Martínez samtidig takkede af som portugisisk landstræner.
Læs mere
Bayern München
Champions League






































