Slaven -Luka Racic nyder benhård Ricardo Moniz: Han kan ikke lide fridage
2023-07-02 07:00:00
Foto: Slaven Belupo

Luka Racic nyder benhård Ricardo Moniz: Han kan ikke lide fridage

Luka Racic har fået Ricardo Moniz som cheftræner i Slaven Belupo, og han fortæller til bold.dk, at han nyder den hårde ledelsesstil. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 1. runde

FT

OSI

6 - 1

SLA

- Det er den hårdeste pre-season i mit liv, men det er faktisk virkelig fedt. Der er ikke så meget at lave i byen, så vi kan lige så godt træne hele tiden. 

Således indleder Luka Racic sit interview med bold.dk, da han sætter ord på sit skifte til kroatiske Slaven Belupo. 

I den kroatiske klub er han kommet under vingerne på den tidligere Randers-træner Ricardo Moniz, som i dansk fodbold blev kendt for sin hårde stil. 

Det kan danske Racic godt genkende, men det skræmmer ikke - omvendt var det med til at overbevise ham om skiftet.

- Han er benhård, mega passioneret og han kan ikke lide fridage. Han vil træne hele tiden, og det kan jeg rigtig godt lide.

- Han er fra Holland men har også en arbejderbaggrund, så han står for en blanding af teknisk fodbold og hårdt arbejde.

Forud for skiftet har Racic og Moniz været i dialog, men danskeren kendte ikke alverden til hollænderen. Derfor brugte han sit netværk på at blive klogere på den nye træner.

- Jeg kendte ham ikke så meget. Jeg skrev med en af hans tidligere spiller fra Randers, og jeg har hørt, at han er lidt en vild træner, hvis man kan sige det. Men jeg vil også beskrive mig selv som skør, så vi er et rigtig godt match. 

- Vi snakkede rigtig meget sammen, inden jeg skrev under. Det var også en af hovedårsagerne til, at det føltes rigtigt nede i maven. Jeg kunne mærke hans passion for at flytte hver enkelt spiller. 

Racic har allerede oplevet temperament kommet i kog hos cheftræneren. 

- Han er meget direkte, han pakker intet ind og kan svine os til, men det er fedt, for så er der pres på til hver træning. Den slags passer mig fint, det har jeg vænnet mig til i løbet af min karriere, udtaler Luka Racic til bold.dk. 

Luka Racic har underskrevet en toårig aftale med Slaven Belupo.

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 1. runde

FT

OSI

6 - 1

SLA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce