2024-11-08 10:03:02

Lyngby forlænger med Sandgrav

Lyngby Boldklub oplyser, at klubben har forlænget med Lauge Sandgrav. Den unge midtbanespillers aftale udløber nu i 2028.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

LYN

2 - 2

AaB

Lyngby Boldklub har delt en vigtig nyhed.

Klubben oplyser således, at man har forlænget aftalen med Lauge Sandgrav.

Den 20-årige midtbanespillers aftale udløber nu først i sommeren 2028.

- Hvis nogen havde sagt til mig i sommer, at jeg ville stå her og have spillet så meget, som jeg har, og nu har forlænget min kontrakt, så havde jeg helt sikkert taget imod det. 

- Jeg er virkelig glad i Lyngby Boldklub, og for mig er det helt naturligt at returnere den tillid, som klubben har vist mig, og forlænge min kontrakt.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Lyngby forlænger med Sandgrav
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

- Jeg er jo fra lokalområdet, og selvom jeg som barn spillede i Virum-Sorgenfri Boldklub, så har min 10 år i Lyngby Boldklub gjort, at jeg føler mig kongeblå. 

- Lyngby Boldklub er som et hjem for mig, og jeg er utrolig glad for, at jeg i den kommende små fire år stadig skal have min gang på Lundtoftevej, siger Lauge Sandgrav til klubbens hjemmeside.

Midtbanespilleren står noteret for 24 kampe for Lyngby.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

LYN

2 - 2

AaB

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce