2026-07-16 16:11:41

Lyngby henter Hillerød-profil

Lyngby Boldklub henter Cornelius Allen i Hillerød Fodbold og udstyrer ham med en aftale frem til sommeren 2029. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 18. jul

HIL

vs

LYN

Lyngby Boldklub går på rov hos Hillerød Fodbold. 

Torsdag oplyser de kongeblå således, at Cornelius Allen har skrevet under på en kontrakt, der gælder frem til sommeren 2029. 

- Cornelius har vist sig rigtig fint frem i 1. division de seneste par sæsoner, hvor han har dækket flere positioner i forsvaret. 

- Vi tror på, at vi kan gøre ham endnu bedre, end han er nu. Han har en god pakke, et stærkt mindset, kender huset og viste stor dedikation for at blive en del af Lyngby-familien. 

- Det passer rigtig godt ind i den gruppe af arbejdsomme mennesker, vi har i både truppen og staben, siger sportschef Nicas Kjeldsen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Lyngby henter Hillerød-profil
Foto: Lyngby

Cornelius Allen har tidligere spillet ungdomsfodbold i netop Lyngby Boldklub, inden turen gik videre til HIK, Brøndby, Fremad Amager og FC Roskilde.

Den 22-årige forsvarsspiller nåede 61 optrædener i Hillerød-trøjen med fire mål og to oplæg til følge.

Podcast Cover

Sure Zorniger og europæiske drømme

Ugens Suppe | Afsnit 2

Alexander Zorniger lægger offentligt pres på Troels Bech i jagten på nye spillere. Er det bare klassisk Zorniger - eller er der grund til bekymring i OB?

Læs mere
-45:35

Superliga - Holdet E26

Gør sæsonen sjovere med Super Manager

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 18. jul

HIL

vs

LYN

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce