2025-04-18 08:00:00

Lyngby i kæmpe skuffelse: Har I leen med?

Morten Karlsen mener, at Lyngby har fortjent at få kritik efter nederlaget til Sønderjyske, hvor flere spillere 'forsvandt' fra kampen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Lyngby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

LYN

0 - 2

SØN

15'
01
Mads Agger
Mål
84'
02
Lirim Qamili
Mål på straffe

- Jeg håber, at I har leen med i dag. Det må I gerne have.

Morten Karlsen mødte den skrevne presse velvidende om, at han skulle stå til ansvar for en kæmpe skuffelse for Lyngby Boldklub.

De kongeblå havde kort tid forinden tabt 0-2 til bundrivalerne fra Sønderjyske.

Og det skete i en kamp, hvor Lyngby havde store problemer.

– Efter fem-syv minutter tænkte jeg, at vi lige skulle ind i kampen, men det fortsatte bare. Det der med at være på frontfoden, vinde andenbolde og dueller, der var vi underlegne i forhold til Sønderjyske.

- I de der faser er taktik lidt ligegyldig, forstå mig ret, men det handler om basisdyderne i en bundkamp, der ikke var til stede i dag.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Lyngby i kæmpe skuffelse: Har I leen med?
Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix

Der var mange af dine spillere, som virkede til at være helt ude af sig selv. Hvad skete der?

- Ja, hvis jeg havde svaret, ville jeg have gjort noget. Vi har lavet opspilsfejl før. Men det var som om, at følelserne blev skaleret lidt op i forhold til, hvor vigtigt det var.

- Det er min korte analyse. Det satte sig i holdet, og vi var for mange, der var tjekket ud på samme tid og i for lang tid, siger en skuffet Morten Karlsen.

Uvant af Lyngby
Man fik nærmest en fornemmelse af, at det var hele holdet, som ikke var til stede i perioder på Lyngby Stadion.

I starten smed flere spillere den ene bold væk efter den anden, hvor frustrationerne spredte sig på banen og lægterne.

Det kom bag på Morten Karlsen,

Er du overrasket over, at der var så mange spillere, der var 'tjekket ud'?

- Jeg tror mere, at jeg er overrasket over, at det fortsatte i så lang tid. Jeg synes, vi har været gode til, at når vi er kommet bagud, at slippe grebet og køre på.

- Det så jeg så ikke i dag, og det er overraskende. Det er i hvert fald uvant.

Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix

Vil ikke give dem kniven
Det var en på mange måder trist start på påsken for Lyngby Boldklub.

Men påsken er lang, og derfor vil Morten Karlsen nu se fremad og ikke dvæle for meget ved nedturen mod Sønderjyske.

- Spillerne var jo selv kritiske på sig selv dernede. Jeg behøvede ikke at sige meget. Det er jo klart, at hvis jeg giver dem kniven dernede, så skal jeg også samle dem op igen i morgen.

- Så det er at tage lussingen ind, har jeg sagt. Og så lære fra de ting, som vi ikke gjorde i dag.

- Misforstår mig ikke, men vi skal glemme det her og så bare knokle på, fordi verden kan se anderledes ud på mandag.

- Så skal vi gøre alt det, vi kan påvirke i den kamp, som vi ikke formåede at gøre i dag, afslutter Morten Karlsen.

Det er mandag, at Lyngby Boldklub skal forsøge at rejse sig igen, når de besøger Viborg FF.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

LYN

0 - 2

SØN

15'
01
Mads Agger
Mål
84'
02
Lirim Qamili
Mål på straffe
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce