Lyngby nærmer sig et flot salg af Tobias Storm.
Bold erfarer, at de kongeblå et langt i forhandlingerne med den hollandske klub NEC Nijmegen, som køber den 21-årige forsvarsspiller, hvis de sidste detaljer falder på plads.
Nijmegen sluttede på tredjepladsen i seneste sæson af Æresdivisionen og kan således tilbyde muligheden for at spille med om kvalifikation til Champions League.
Muligheder har der generelt været rigeligt af for Storm på bagkant af hans stærke sæson i Betinia Liga samt solide præstationer på det danske U21-landshold.
Som Bold forstår det, har Lyngby modtaget et hav af henvendelser på den unge midtstopper - heriblandt fra flere store klubber i 3F Superligaen samt italienske og tyske klubber.
Artiklen fortsætter efter billedet

Nu ender han så - hvis alt går efter planen - i NEC Nijmegen.
Klubben har i de senere år huset flere danskere i form af Lasse Schøne, Magnus Mattsson og Mathias Ross.
Tobias Storm står noteret for 87 kampe i Lyngby.

VM Morgenbriefing: Historisk rødt kort og tyrkisk VM-exit
Hattrick | Afsnit 113Tyrkiets VM-drøm er forbi efter et dramatisk nederlag til Paraguay i en kamp, der bød på et historisk rødt kort og masser af kaos.
Læs mere


Lyngby Boldklub
Nijmegen
3F Superliga

































