Thomas Guldborg Christensen har spillet 10 kampe for Lyngby i denne sæson, men den 33-årige forsvarsspiller er ikke med på den anden side af vinterpausen.
Han stopper således sin aktive karriere efter Lyngbys kamp hos Helsingør lørdag. I stedet skal være team koordinator omkring flere af DBU's U-landshold.
- Når muligheden kommer skal man slå til. Den mulighed, jeg har fået i DBU, er noget, som jeg synes, er vildt spændende. Og derfor ved jeg også, at jeg tager den rigtige beslutning med karrierestoppet, men derfor er det selvfølgelig ikke let. Jeg glæder mig dog til det nye i DBU. Det bliver nogle vildt spændende udfordringer.
- Det er den helt rigtige beslutning, når jeg lytter til hjernen, men hjertet bløder stadig – for jeg siger farvel til noget, som jeg har elsket så længe, jeg kan huske, men derfor er det stadig den rigtige beslutning, siger Christensen til Lyngbys hjemmeside.
Guldborg Christensen nåede i karrieren forbi AB, Viborg, Vejle, Herfølge, HB Køge, Hammarby og Valur udover sin afsluttende periode hos Lyngby.


HB Køge
Lyngby Boldklub
Hammarby
3F Superliga































