Randers FC kunne tidligere mandag præsentere målmanden Jannich Storch. Han kommer til Randers på en fri transfer efter to et halvt år i Lyngby, hvor de gerne havde set Storch fortsætte efter sommeren.
Sportschef Nicas Kjeldsen i Lyngby udtaler til klubbens hjemmeside.
- Vi havde meget gerne beholdt Storch og har med vores tilbud strukket os så langt, vi kunne for at holde ham i klubben, siger Kjeldsen.
- Men vi kan godt forstå, at han har lyst til at forfølge en formentlig bedre økonomi og kontaktlængde et andet sted, og der er no bad feelings.
32-årige Jannich Storch fik for alvor sit Superliga-gennembrud i den forgangne sæson, hvor han stod 24 kampe for Lyngby. Det sene gennembrud kom som en overraskelse for Nicas Kjeldsen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Storch kom til os i en rolle som kombineret reservemålmand og akademitræner og har vel – sagt med kærlighed – gjort det over al forventning, siden han kan gå herfra til en anden Superliga-klub, siger sportschefen.
I Randers har Jannich Storch sat sin signatur på en treårig aftale, hvor han skal konkurrere med australske Paul Izzo om at vogte buret.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Lyngby Boldklub
Randers FC
3F Superliga

































