2021-03-12 13:02:17

Lynge Jakobsen ønsker ikke genvalg i AaB

Lynge Jakobsen stiller ikke op til genvalg i AaB-bestyrelsen, hvor han har repræsenteret klubbens amatørafdeling siden 2013.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AaB har fredag indkaldt til ordinær generalforsamling og heraf fremgår det, at klub-ikonet Lynge Jakobsen snart er fortid i klubbens bestyrelse.

Et af punkterne på dagsordenen for mødet er nemlig valg af medlemmer til bestyrelsen, som Jakobsen har været med i som repræsentant for AaBs amatørafdeling siden 2013.

Men denne gang vil Jakobsen ikke stille op igen, og i stedet har AaB af 1885 indstillet Henrik Hagbarth.

Lynge Jakobsen overtog i 2013 posten i bestyrelsen fra Jørn Simonsen, der sad der 12 år før ham.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Lynge Jakobsen ønsker ikke genvalg i AaB
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Udover Lynge Jakobsen ønsker Jacob Møller Knudsen heller ikke genvalg, og i stedet indstiller bestyrelsen iværksætteren Mads Peter Veiby til bestyrelsen.

70-årige Lynge Jakobsen har tidligere været spiller, sportsdirektør og direktør i AaB.

Generalforsamlingen finder sted tirsdag 6. april.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce