Harry Maguire har ofte været genstand for meget kritik.
Manchester United-spilleren fortæller til Rio Ferdinand i hans podcast, at han havde en dårlig periode på seks måneder, hvor alt han gjorde galt blev lagt op på diverse sociale medier.
Det var oftest fejlafleveringer eller andre fejl, der blev delt fortæller Maguire og fortsætter.
- Jeg kan godt tage imod konstruktiv kritik fra spillere eller tidligere spillere, men jeg tror, det nåede et punkt, hvor det hele handlede om kliks og følgere og den slags.
Særligt en oplevelse ramte Maguire.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det sværeste øjeblik for mig personligt var nok, da jeg blev buhet af i Skotland, mens jeg spillede for England. Da jeg kom på banen dér, tænkte de nok, at det bare var lidt sjov, men det nåede et punkt, hvor folk begyndte at indse, at det havde passeret grænsen for, hvad der er sjovt.
- Det var det øjeblik, hvor tingene virkelig vendte, og jeg fik en masse støtte og folk, der rakte ud til mig. Det satte jeg virkelig stor pris på, fortæller Harry Maguire til Rio Ferdinands podcast.
32-årige Maguire skiftede til Manchester United i 2019 og har kontrakt med de røde djævle til sommeren 2026.
Elsker du Premier League? Så spil med i Premier Manager!
Sæt dit eget drømmehold og dyst mod vennerne i miniligaer. Du kan lave udskiftninger mellem runderne og gøre hver kamp endnu mere spændende – især når håneretten er på spil!
Premier Manager – Efterår 2025 starter den 15. august. Sæt dit hold allerede i dag!
Med Bold+ får du eksperttips til hver runde fra Andreas Vidførle og Klubhuset.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Manchester United
Premier League





































