Tirsdag blev der trukket lod til den svenske pokalturnering, hvor Malmö FF blev parret med sin egen såkaldte klonklub, BK Olympic.
Og i sig selv virker det måske ikke specielt.
Men på modstanderens trænerbænk finder man Anes Mravac, som er ansat af netop Malmö FF.
I et interview med Fotbollskanalen fortæller Axel Fägerhall, som er leder af forbundets såkaldte konkurrencegruppe, at der er et problem.
- Absolut. Det er en stor problemstilling, som handler om både samarbejds- og klonklubber. Tekniskt set kunne HTFF (Hammarbys samarbejdsklub) have været et distriktslag og mødt Hammarby i pokalkvalifikationen.
- Derfor kigger vi nu på hele problematikken og undersøger, hvilket system vi ønsker at have i svensk fodbold fremover.
Artiklen fortsætter efter billedet

- I øjeblikket findes der ingen klare regler om klonklubber, og heller ikke nogen retningslinjer for, hvor tæt et samarbejde må være, før to klubber reelt set bør betragtes som én og samme forening, siger han og tilføjer:
- Denne lodtrækning viser tydeligt behovet for at få undersøgt spørgsmålet om klonklubber. Vi er opmærksomme på problemet, og at reglerne bør præciseres. I dag har vi ikke et dækkende regelsæt, lyder det.
Kan forbydes
Over for Fotbollskanalen peger Axel Fägerhall desuden på, at man på længere sig kan forbyde såkaldte klonklubber at møde hinanden.
- Det er bestemt en del af det samlede billede, vi kigger på. Vi skal sikre, at pokalturneringen bliver retfærdig, siger han.
Klonklubber betragtes som klubber, der er tæt forbundet organisatorisk og sportsligt, men som formelt set er separate enheder.
Det kan for eksempel være en større klub, der har oprettet eller støtter en mindre klub for at udvikle unge spillere.
Malmö FF og BK Olympic mødes den 19. august.

Malmö FF
BK Olympic
Svenska Cupen



































