






Real Madrid kom tilbage på sejrssporet onsdag aften.
De havde ellers spillet tre kampe med to uafgjort og et nederlag til følge forinden Champions League-opgøret mod Olympiakos.
Opgøret i Piræus blev til lidt af et Kylian Mbappé-show, som scorede alle Real Madrids fire mål.
Det rakte lige nøjagtigt til sejr, da madrilenerne vandt 4-3.
Det var en sejr, Real Madrid trængte til, som samtidig kunne lukke lidt ned for noget af den snak der har været om Xabi Alonso. Der er blevet stillet spørgsmålstegn ved trænerens mandskabsbehandling ovenpå de dårlige præstationer.
Kylian Mbappé appellerer til at spillerne bakker træneren op.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg ser et hold, der gør det godt, men selvfølgelig er der ting at forbedre.
- Når man spiller i en klub som Real Madrid, er det normalt, at folk snakker. Vi som spillere skal beskytte hinanden og træneren. Vi skal holde sammen.
- Madrid-fansene er bag os. Vi har en masse på spil i denne sæson, og vi skal give alt for logoet, siger den franske firemålsskytte ifølge Marca.
Real Madrid spillede sig med sejren op på 12 point i Champions Leagues ligafase.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Real Madrid
Champions League





































