2024-08-02 08:10:02

Medie: Club Brugge lurer på Horsens-ivorianer

Club Brugge, Torino og Lommel holder alle øje med AC Horsens-ivorianeren Odilon Kouassi, som skulle være på vej væk fra NordicBet Liga-klubben, lyder det fra Sacha Tavolieri.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

MET

0 - 3

TOR

Det er blot et halvt år siden, at AC Horsens hentede Odilon Kouassi, men nu kan den unge ivorianer allerede være på vej videre i sin karriere.

I hvert fald skriver Sacha Tavolieri, at den 18-årige midtbanespiller har tiltrukket sig opmærksomhed fra flere klubber og i skrivende stund skulle være på vej væk fra NordicBet Liga-klubben.

Ifølge den belgiske transferjournalist har Lommel allerede forsøgt sig med et bud, mens Club Brugge og Torino også skulle være interesserede.

Indtil videre er det blot blevet til seks optrædener i AC Horsens-trøjen.

Han har kontrakt med Den Gule Fare frem til sommeren 2028.

Da man landede den unge ivorianer tilbage i vinter, var det efter skarp konkurrence fra flere unavngivne klubber i Europa.

Det kan du læse mere om her

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

MET

0 - 3

TOR

Annonce

11 kommentarer

Se kommentarer
Annonce