2026-07-22 09:00:50

Medie: Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Liverpool

Sky Sports skriver, at Amazon-stifteren Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Liverpool

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

søndag 26. jul

LIV

vs

SUN

Indiske investorer er efter sigende i forhandlinger om at købe en minoritetsandel i Liverpool i en handel, der værdisætter Premier League-klubben til over seks milliarder dollar.

Sådan lød melding tidligere onsdag fra Financial Times, som beskrev, at der er forhandlinger mellem Liverpools amerikanske ejere, Fenway Sports Group (FSG), og et indisk investorkonsortium.

Nu kan Sky Sports afsløre, at Amazon-stifteren Jeff Bezos kan blive medejer af Liverpool.

Ifølge mediet er den 62-årige rigmand blevet kontaktet med henblik på at slutte sig til konsortiet, der er ledet og repræsenteret af Amit Bhatia.

Bezos skulle dog ikke have bestemt sig endnu, lyder det.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Medie: Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Liverpool
Foto: Abdul Saboor/Reuters/Ritzau Scanpix

Du kan læse mere om de indiske investorer her.

Lykkes det konsortiet at købe sig ind i Liverpool vil det værdisætte den engelske storklub til mere end seks milliarder dollar svarende til omkring 39 milliarder kroner.

Fenway Sports Group overtog Liverpool i 2010 for 300 millioner pund.

Podcast Cover

Få Braithwaite hjem til Superligaen

Ugens Suppe | Afsnit 3

Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem. 

Læs mere
-52:54

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

søndag 26. jul

LIV

vs

SUN

Annonce

24 kommentarer

Se kommentarer
Annonce