2021-07-16 22:32:11

Medie: Kamaldeen solgt for 150 millioner

B.T. melder, at FC Nordsjælland har solgt Kamaldeen Sulemana til Rennes for hele 150 millioner kroner, som er en ny rekord i dansk fodbold.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Fredag aften blev det et farvel og tak til Kamaldeen Sulemana, som har forladt dansk fodbold og FCN for et fransk eventyr hos Rennes.

FCN har dog sikret sig en stor økonomisk gevinst for handlen, som bestyrelsesformand Jan Laursen har kaldt for en milepæl inden for dansk fodbold.

Hverken Rennes eller FC Nordsjælland har dog udtalt, hvor stort et beløb, der er tale om, men B.T. skriver fredag aften, at der er tale om et beløb, som er en ny transferrekord i dansk fodbold.

B.T. meddeler nemlig, at Sulemana er blevet solgt for hele 150 millioner kroner, og dermed bliver han den dyreste spiller, der nogensinde er blevet solgt fra den danske 3F Superliga.

Alexander Sørloth og FC Midtjylland har derfor ikke længere den rekord fra dengang, hvor nordmanden blev solgt til Crystal Palace i en aftale, der kunne stige til 141 millioner kroner.

19-årige Kamaldeen Sulemana har fået en kontrakt med Rennes frem til sommeren 2026.

Annonce

47 kommentarer

Se kommentarer
Annonce