2024-09-16 22:33:40

Medie: Martial har mundtlig aftale med AEK Athen

Ifølge Relevo-journalisten Matteo Moretto har Anthony Martial indgået en mundtlig aftale med AEK Athen, der henter franskmanden på en fri transfer. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Super League - 5. runde

FT

KAL

0 - 0

AEK

Anthony Martial ser ud til at være på vej til græsk fodbold. 

I hvert fald melder Relevo-journalisten Matteo Moretto, at den franske angriber har indgået en mundtlig aftale med AEK Athen. 

Tidligere på måneden meldte en række medier, herunder BBC, at den græske storklub havde tilbudt Martial en aftale, der vil gøre ham til klubbens bedst betalte spiller nogensinde. 

I den forbindelse lød det, at knasten lå i, at angriberen ikke var sikker på niveauet i den græske liga. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Super League -Medie: Martial har mundtlig aftale med AEK Athen
Foto: Molly Darlington/Reuters/Ritzau Scanpix

Men nu ser Anthony Martial ud til at være overbevist, og dermed mangler der kun at komme papir på aftalen, før han har endeligt styr på fremtiden. 

Offensivspilleren har stået uden kontrakt, siden kontrakten med Manchester United udløb ved udgangen af sidste sæson. 

Siden har en række af klubber været meldt interesserede i at hente den 28-årige franskmand på en fri transfer. 

Nu tyder alt på, at AEK Athen har vundet den kamp.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Super League - 5. runde

FT

KAL

0 - 0

AEK

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce