2025-12-12 23:50:00

Medie: Norge venter på VM-præmiepenge fra FIFA

Ifølge norske TV2 mangler Norge at modtage VM-præmiepenge fra FIFA for at kvalificere sig til slutrunden i 2026, hvilket skaber bekymring hos det norske fodboldforbund.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Norge har kvalificeret sig til VM for første gang siden 1998.

Det norske fodboldforbund har allerede taget hul på forberedelserne til slutrunden i 2026, hvor Ståle Solbakken har fået en ny aftale frem til 2028.

Men forberedelserne forløber ikke helt problemfrit.

Ifølge norske TV2 har det norske fodboldforbund endnu ikke modtaget præmiepenge fra FIFA for VM-kvalifikationen.

Det kan få betydning for nordmændene, som allerede har varslet, at trænerstaben bliver udvidet frem til sommerens slutrunde.

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -Medie: Norge venter på VM-præmiepenge fra FIFA
Foto: Ntb/Reuters/Ritzau Scanpix

– Nej, vi har ikke modtaget pengene. Vi har anmodet om dem og havde håbet på en afklaring om, hvor meget vi får til forberedelserne – og hvor meget vi fik til selve kvalifikationen. Men det har vi ikke modtaget, fortæller generalsekretær Karl-Petter Løken til TV 2.

– Det er vigtigt, fordi vi er nødt til at lave nogle beregninger. Vi har allerede diskuteret, hvor meget spillerne får i bonusser, men derudover skal vi også vide, hvor meget vi kan bruge på at fremme deres sportslige præstationer.

Norges VM-gruppe består af Frankrig, Senegal, Norge og enten Bolivia, Surinam eller Irak.

Podcast Cover

Er FCK utroværdige?

Hattrick | Afsnit 160

FC København ligner ikke et hold i balance, og det er heller ingen hemmelighed, at fansene og Bo Svensson efterspørger nye spillere. Spørgsmålet er, om de er utroværdige? Vi kommer også med en opdatering på Jacob Bruun Larsen.

Læs mere
-22:28

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce