AGF er for tiden i gang med at finde afløseren for Peter 'PC' Christiansen, der tiltræder som sportsdirektør hos FC København senest til april.
Den rekruttering bliver PC selv taget med på råd til, og han skulle ifølge Ekstra Bladet have peget på Brøndbys sportsdirektør, Carsten V. Jensen, som sin afløser.
Ifølge samme medie er PC så begejstret for Brøndby-chefen, at han er det eneste navn, der figurerer på hans liste over potentielle kandidater fra 3F Superligaen.
Dermed kan der altså godt være kandidater fra udlandet, som den snart forhenværende AGF-sportsdirektør har foreslået.
Carsten V. Jensen har tidligere været forbi FC København og FC Nordsjælland, hvilket har givet ham et indgående kendskab og netværk i og omkring den danske liga.
Ekstra Bladet skriver dog også, at det næppe er realistisk, at CV skifter, da han er en af de bærende kræfter i det nuværende Brøndby-projekt.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

AGF
Brøndby IF
3F Superliga
































