2022-02-11 09:01:29

Medie: SE-indkøb i Mexicos overvejelser

Det mexicanske forbund overvejer angiveligt at udtage SønderjyskE-spilleren Jose Gallegos til forbundets U20-landshold.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

AaB

0 - 0

SØN

I vinterens transfervindue sikrede SønderjyskE sig den amerikanske offensivspiller Jose Gallegos.

Han har også mexicanske rødder, og det kan muligvis snart få sportslig betydning for spilleren, da det mexicanske fodboldforbund angiveligt har set sig varm på den 20-årige SønderjyskE-spiller.

Ifølge det mexicanske medie Record er Gallegos nemlig med i overvejelserne til en kommende udtagelse for Mexicos U20-landshold, da Mexico ikke har voldsomt mange emner til den offensive midtbane.

Gallegos skulle angiveligt selv have vist interesse for at spille for Mexico, selv om han tidligere har været omkring de amerikanske ungdomslandshold.

Gallegos kan få sin SønderjyskE-debut næste fredag, når AGF venter i 3F Superligaens forårspremiere.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

AaB

0 - 0

SØN

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce