2025-05-19 17:08:00

Menno så AaB-nedrykning fra Portugal: Jeg fældede en tåre

AaB's nedrykning ramte Menno van Dam så hårdt, at han fik tårer i øjnene.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

LYN

3 - 1

AaB

- Jeg så spillerne ligge i græsset, og jeg fik tårer i øjnene, fordi jeg ved, hvor meget det betyder for byen, klubben og spillerne. 

Menno van Dam er tydeligt rørt, da Bold mandag træffer ham over telefonen i kølvandet på AaB's nedrykning. 

Den fyrede AaB-cheftræner så kampen fra Portugal, hvor han de seneste dage har været i den portugisiske klub Estoril på en slags individuel studietur i forbindelse med sin prolicens. 

- De var så tæt på et godt resultat, men pludselig var det hele forbi. Jeg arbejdede så intenst med dem alle sammen, og jeg ved, hvor meget pres de har været under, så det gjorde virkelig ondt at se. 

Menno van Dam fortæller, at han inden kampen havde sendt en besked til Mathias Jørgensen, hvor han skrev, at han tænkte på ham og de andre AaB-spillere.

Er du overrasket over, at AaB er rykket ned? 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Menno så AaB-nedrykning fra Portugal: Jeg fældede en tåre
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Ja, det er jeg, men jeg ved også, at alle spillerne, staben og Kristoffer Wichmann gjorde alt, hvad de kunne for at undgå det.

Hvorfor tror du, det er endt med nedrykning? 

- Vi havde en rigtig god stime i vinter, og så blev vi ramt af nogle uheldige resultater, hvor vi ikke havde marginalerne med os. Selvfølgelig var der også kampe, hvor vi kollapsede, men i bund og grund var det flere gange et spørgsmål om held.

Tror du, nedrykningen kunne være undgået med dig ved roret?

- Ingen er over klubben, og jeg er nok ikke den rette at spørge. Jeg ved, at alle, der arbejder for AaB, vil klubben det bedste, så hvis de mente, at det var at fyre mig, så respekterer jeg det.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

LYN

3 - 1

AaB

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce