


Lørdag aften rykkede Vejle Boldklub officielt ud af 3F Superligaen til trods for en 2-1-sejr over OB i sidste spillerunde.
Tobias Mølgaard blev efter kampen interviewet omkring sin egen situation i klubben, og om han kunne finde på at skifte denne sommer.
- Det kræver, at der er et hold, som vil have mig. Og et hold, som vil lægge nogle penge, for jeg har jo kontrakt et år endnu. Hvis vi finder en god case, hvor både Vejle og jeg selv er tilfredse, så kunne det godt være, at jeg skulle videre til sommer. Men det kræver som sagt en løsning, som begge parter er tilfredse med, siger Mølgaard til Discovery+.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg håber da på, at der kan ske noget. Det har været vores plan i noget tid, at jeg skulle vokse i Vejle blive en profil for holdet. Hjælpe holdet og spille godt her. Det udmundede desværre ikke i en overlevelse, men jeg synes stadigvæk, at vi har vist gode takter her til sidst. Så ja, det er planen, at det måske er fortid til sommer, siger den 25-årige spiller.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

OB
Vejle Boldklub
3F Superliga





































