Blot få uger efter skiftet til Brøndby skal Patrick Mortensen møde sine gamle holdkammerater, når AGF venter på Ceres Park Vejlby på lørdag.
Det er en kamp, mange Superliga-følgere formentlig ser frem til, men for den 37-årige angriber er den selvsagt ekstra særlig.
Det pakkede Patrick Mortensen heller ikke ind, da han mødte pressen efter torsdagens træningspas i Brøndby.
- Det bliver meget specielt. Det er klart, når der er så meget forhistorie og så mange minder. Og at de minder er så friske, det gør, at det bliver meget specielt. Men jeg tror bare, at det vigtigste er at sige, at jeg glæder mig helt vildt.
- Jeg glæder mig til at komme derover, jeg glæder mig til at sige hej til drengene. Og så glæder jeg mig til, at preseason er done. Og at vi kan lægge det bag os, og at vi kan spille nogle kampe, hvor der er point på spil.
- Det er trods alt det, der er sjovest, når man spiller fodbold.
Med 265 kampe, 115 mål og et dansk mesterskab har Patrick Mortensen skrevet sig ind i historiebøgerne i AGF.
Og selvom han ikke er helt klar over, hvad der venter ham, når han vender retur til Aarhus på lørdag, har han gjort sig nogle tanker om modtagelsen.
- Jeg forventer ikke noget, og jeg håber, at de selvfølgelig vil være lidt søde ved mig. Og så ved jeg også godt, at der sikkert er nogen... Fodbold er følelser, og folk har sine holdninger. Og der nok vil være nogen, der har nogle kommentarer til det ene eller det andet, og det er jo også på sin plads, det er sådan, det skal være.
- Men generelt synes jeg jo egentlig, at folk har været meget søde over for mig. Og det er selvfølgelig dejligt, at de har været forstående og kan se og huske mig for det, jeg har bidraget med. Frem for det her skifte i sig selv.
På grund af en skade til Jacob Ambæk har Patrick Mortensen spillet en fremtræden rolle på Brøndby-mandskabet i løbet af opstarten, hvor scoringer mod Hvidovre og Hibernian er facit.

Torsdag fortalte cheftræner Thomas Nørgaard så, at Ambæk stadig ikke er klar til at spille fuld tid, og derfor kan det meget vel blive til en startplads for Patrick Mortensen på sin gamle hjemmebane.
- Kl.16.30 på lørdag finder du ud af det, lød det fra angriberen med et smil.
- Men jeg er tilfreds med min preseason. Ikke mindst i forhold til, hvor jeg står nu fysisk og mentalt. Jeg har også fået scoret et par kasser og bidraget. Så må tiden vise, om jeg har gjort mig fortjent til en startplads.
Der er kampstart kl. 18.00.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Gør sæsonen sjovere med Super Manager
Sæt dit managerhold og få point for dine spilleres præstationer runde for runde. Kæmp om håneretten mod vennerne og oplev, hvordan selv de kedeligste kampe bliver til noget, du følger intenst.


AGF
Brøndby IF
3F Superliga



































